Darinkin ručak

Jedina baka koju pamtim je baba Darinka koja je bila mamina mama, druga baka je umrla pre nego sam se ja rodio. Darinka je bila nepismena žena sićušna rastom, ali sama veća od života koji je baš nije štedeo. Uzbudljiva balkanska istorija ju je kao i mnoge druge iz Bosanske Krajine dovela u Banat. Ne sećam se da smo je zvali baka, ona je bila baba Darinka i jako je bila ponosna na tu titulu. Njena ljubav je bila bezuslovna, ali „tvrda“. Uvek se hvalila da nikad ne kupuje kafu, šećer, i rakiju jer joj to donose deca (svi njeni potomci). Bila je žena starog kova, rodila je petoro (kao je sama govorila samo petoro) dece i sve ih poslala u svet, a nas devetoro unučića je uvek dočekivala sa jelima koje je pravila od povrća iz sopstvene bašte, od domaćih jaja od koka koja su kljucala po dvorištu i naravno domaćeg mesa. Nije imala recepte već je sve to radila onako odokativno i od namirnica koje su bile pri ruci. Pileći lonac bi u stvari trebao da se zove kokošiji lonac pošto su u loncu završavale koke koje nisu nosile jaja. Kako je znala koja koka ne nosi jaja nikad nisam shvatio. Valjda je to bila jedna od njenih super moći. Recept sam suštinski smislio kao rekonstrukciju nečega što bi baba Darinka skuvala kad bi jo došli nenejavljeni gosti, a svi su bili nenajavljeni jer deda Marko nije dozvolio da im u kuću uvedu telefon. To što smo bili nenajavljeni nikako nije značilo da smo bili iznenadni. Nju ništa nije moglo da iznenadi, pa ni kada banu 2-3 porodice njene dece sve sa unucima naravno.

Baba Darinka nije bila stručnjak za kolače, ali je zato imala keca iz rukava koji je ona zvala bosanska kajgana.

Dosta jaja, malo brašna, malo mleka, prašak za pecivo i duboka mast za prženje. Kad je gotova, tegla domaćeg pekmeza na sto štoje za mene bilo slađe od bilo koje torte koju sam mogao da zamislim. Ni ovaj recept nisam dobio u amanet u pisanoj formi već sam ga po sećanju rekonstruisao mnogo godina nakon njene smrti.

Bilo je tu i raznih pita, domaćeg kozjeg kiselog mleka, uštipaka i još trista čuda, ali za danas samo nešto na kašiku i bosanska kajgana. U ta neka vremena to se zvalo kompletnim obrokom.

Baba Darinka je živela 96 godina.

Pileći lonac sa povrćem

Sastojci

2 batka sa karabatkom

400 g krompira

300 g šargarepe

3-4 stabljike celera (ili jedn manji koren celera)

3-4 lista sremuša

2 glavice luka

So, biber

1 lovorov list

2 grančice sveže majčine dušice

Voda za nalivanje

1 kašika masti

Način pripreme

Sitno seckani luk propržiti na zagrejanoj masti u šerpi odgovarajuće veličine. Kada luk malo omekša dodati batake i karabatake koje smo predhodno nožem isekli i razdvojili. Opeći kratko meso, pa dodati šargarepu isečenu na kolutove i krompir isečen na manje komade (ako koristite koren celera i njega isecite na manje komade i dodajte u ovoj fazi). Naliti vodom da dobro ogrezne i začiniti solju, biberom i dodati lovorov list. Kada počne da ključa utišati vatru i ostaviti da krčka barem 40 minuta. Nakon toga dodati stabljike celera isečee na manje komade i sremuš isečen na trake. Ostaviti da se krčka još 10 minuta. Stara „škola“ kuvanja bi u ovom momentu dodala i neku zapršku ali ja je preskačem.

Služiti toplo.

Bosanska kajgana

Sastojci

4 jaja

1 dl mleka

150 g brašna

½ kašičice soli

½ kašičice praška za pecivo

1 kašika masti (ili 2 kašike ulja)

Mast za prženje ili ulje

Način pripreme

Umutiti jaja sa mlekom i dodati suve sastojke pa sve dobro promešati. Ostaviti da masa odstoji oko 10 minuta.

Pržiti u dubokoj masti ili ulju par minuta sa jedne strane pa onda okrenuti i nastaviti prženje druge strane još par minuta. Kada kažem douboko ne mislim kao za krofne ili uštipke već onako da prekrije dno tiganja.

Služiti toplo sa džemom, medom, ili sa namazom od lešnika koji možete napraviti sami po receptu koji se nalazi ovde.


Domaći krem od lešnika i leblebija

Svako malo se može naići na vest da su kupovni kremovi problematičnog kvaliteta, tako da to i nije neka novost. Prepuni su šećera i masnoća za naš organizam potpuno bezvrednih, a moglo bi se reći i štetnih.
O konzervansima i emulgatorima ne vredi trošiti reči.
Evo načina da se taj problem reši. U oba krema sam umesto šećera stavio minimalnu količinu meda (iako može i više). Koristio sam kakao maslac ali potpuno je ok koristiti i “regularni” mlečni. Ako želite možete da eksperimentišete i da umesto toga koristitie nege druge maslace (recimo kokos) a umesto mleka može se koristiti i neka zamena poput recimo bademovog ili mleka od prosa. Na taj način ćete dobiti posni ili veganski namaz. Do duše neki vegani izbegavaju i med, ali tu je uvek šećer kao opcija.
Variacije na temu su beskrajne a koje god namirnice da koristite cena neće premašiti brendirane kremove iz prodavnice a kvalitet je zagarantovan. Do duše budite spremni i naotpor jer svi reaguju kad im smanjite količine šerećera u hrani. Pogotovo deca i oni koji se tako osećaju.
Krem od lešnika sastojci:
150g lešnika

20g otopljenog kakao maslaca (ili mlečnog maslaca)

15g kvalitetnog kakaa (visok procenat masnoće iz kakaa)

2 dl mleka

50 g meda

Krem od lebelebija sastojci:
50g mlevenih pečenih lešnika oljuštenih od opne

150 g kuvanih leblebija-nauta

50 g meda

0,6 ml mleka

20 g otopljenog kakao masalca (ili mlečnog masalaca)

Način pripreme:
Lešnike ispeći u Tefal tiganju.

Za oba namaza način pripreme je isti.
U blender staviti sve sastojke i usitniti uz pomoć Tefal Msterchop dok se ne dobije kompaktni krem.

Gustinu krema možete podešavati dodavanjem mleka imajte u vidu da će nakon hlađenja u frižideru da se zgusnu.
Namazi se mogu čuvatiu frižideru u zatvorenoj posudi više dana, iako je malo verovatno da će za to biti potrebe. 🙂
Mi smo ih ovde na Vlasini koristili za filovanje palačinaka. A na vama je da im nađete omiljenu namenu.

Recept i fotografije nastali u domaćoj atmosferi Vlasinskih Vrtova.

Ako vam je potreban osnovni recept za palačinke možete ga naći OVDE.


Zapečene palačinke sa karamelizovanim voćem

Palačinke su za mene uvek inspirativne, od smese za same palačinke do filova. Ove konkretno bi bile one obične svakodnevne sa džemom da mi nije palo na pamet da probam da ih punim filom od karamelizovanog voća i sira. Padaju meni često takve ideje napamet i nije mi teško da probam. Nisam hteo da preterujem i dodajem orahe, bademe i slične stvari iako ne znači da to neću učiniti sledeći put. To je ono što volim kod palačinaka, uvek kada pravim neku novu varijantu dobijem ideju za sledeću, i tako dok ima brašna, jaja, mleka…
Sastojci
Za palačinke

3 dl mineralne vode

2 dl mleka

0.3 dl ulja

2 jaja

200 g brašna

½ kašičica soli

Za fil

100 g šećera

30 g maslaca

1 veća jabuka

1 kruška

½ kašičice cimeta

1 vanilin šećer

100 g krem sira

1 jaje

Način pripreme

Sve sastojke za palačinke umutiti mikserom i ostaviti da smesa odstoji 10 min.

U Tefal tiganju na malo ulja ispržiti palačinke.

U manju šerpicu sipati šećer i na umerenoj vatri ostaviti da počne da karamelizuje. Dodati maslac i promešati. Kada se maslac istopi dodati očišćeno i oljušteno voće isečeno na manje kockice i cimet. Krčkati dok ne omekša uz povremeno mešanje dok se sav karamel koji se stvorio ne istopi, a voće ne omekša. Voće procediti i ostaviti da se hladi i sačuvati karamel sos od kuvanja za serviranje.

U posudi za mešanje umutiti sir i jaje, pa dodati, vanilin šećer i karamelizovano voće, promešati.

Na sredinu svake palačinke staviti kašiku fila pa napraviti paket.

Pakete ređati na pleh za rernu predhodno obložen papirom za pečenje tako da „šav“ bude okrenut ka plehu.

Ako vam je ostalo malo tečnosti od fila, njome premažite palačinke.

Peći u rerni zagrejanoj na 180°C oko 20 minuta.

Servirati sa toplim karamel sosom preostalim od voća.

Prijatelji sajta
REZERVACIJA APARTMANA – 063307629
Apartmani se nalaze na lokaciji koja je povezana sa svim delovima grada Beograda.


LINK – REZERVACIJA Apartman Beograd – Zvezdara Lion
#ApartmanLIONzvezdara


LINK – REZERVACIJA Apartman Beograd – Zvezdara Carobnjak
#ApartmanCAROBNJAKzvezdara

Podeli ovaj članak:

Povezani Članci

Čuspajz sa tikvicama

SastojciPotrebno je:1 srednja glavica crnog luka3 srednje tikvice1 veći krompir1 kašičica soli1 kašičica mirođije1 kašičica origana2 kašike uljaPripremaNa ulju prondistati

Pročitaj Više