Nemojte da me pitate koliko puta sam umesto suvih (sirovih) leblebija kupio (odnosno koliko puta su mi uvalili) pečene. Suštinski nije neka velika šteta, ili ih pojedem kao grickalice ili ih sameljem u brašno pa napravim neki bezglutenski kolač.
Međutim kad se nameračim da pravim humus, a igrom slučaja imam samo pečene leblebije tu su već nastajali problemi.
Ranije sam taj problem rešavao tako što lepo prošetam do pijace i u tzv zdravoj hrani kupim šta mi treba pa napravim.
Obzirom da sada živimo 10 km od najbliže prodavnice, ko nema u glavi ima u nogama više nije opcija, a kako ni predaja nije opcija ostaje onaj stari momenat, a da probam..?
U ovom slučaju hajde da probam da napravim humus od pečenih leblebija… i znate šta, MOŽE!
Samo je prilikom pripreme potrebno dodati nešto tople vode. Koliko vode zavisi od toga kakvu teksturu humusa želite. Više vode i bude tečniji, manje vode bude gušći. Zato u receptu nema tačne mere nego što bi kuhinjske majstorice starog kova rekle: „Od oka… :)“.
Ovaj humus sam pravio sa sremušem iz jednostavnog razloga jer ga dok ga ima treba koristiti u svakoj prilici.
Sastojci
250 g pečenih leblebija
Sok od limuna (po ukusu)
1,5 dl maslinovog ulja
3 kašike tahinija (taan-susamova pasta)
So
Biber
Ljuta začinska paprika (po želji)
Veza sremuša
Topla voda 1 dl za početak i još po potrebi i ukusu
Način pripreme
Sve sastojke i malo tople vode staviti u Tefal Masterchop. Krenuti da sitnite i povremeno proverite da li treba dodati još vode.
Kada ste dobili željenu teksturu, prespite u posudu odgovarajuće veličine pa zalite sa malo maslinovog ulja, poklopite i stavite u frižider da se ohladi.
U frižideru humus možete čuvati i upotrebljavati barem 5 dana.
Ako vam se svidi ovaj recept za humus možete napraviti i veće količine jer ovako pripremljen humus možete da čuvate i u zamrzivaču i duže pa da se ne mučite da ga pravite svako malo.
Ako kojim slučajem imate već gotov humus, možete ga obogatiti blagodetima sremuša tako što će te napraviti sos od sremuša i dodati ga u gotov humus.